CSA Kutuları: Onlar ve tam olarak daha sağlıklı yemenize nasıl yardımcı olabilirler?

Hiçbir şey çiftlik taze ürünlerin tadı ve beslenmesini yenemez. Ve bir CSA üyeliği ile, bir çiftliğin yakınında çevrimiçi olmasını sağlamak için bile gerekmez.

CSA nedir ve tam olarak nasıl çalışır? Bir CSA (mahalle destekli tarımdan kısa), çiftçiler ve çiftçilere açık finansman sağlayan ve karşılığında üyelere ultra taze oluşturma sağlayan tüketiciler arasında bir plandır. Her yıl, ekim başlamadan önce, çiftçiler yaklaşan hasatlarında “hisse” sunuyor. Bu, tohumlar, malzemeler, emek ve benzerleri için para sağlar. Ardından, büyüme mevsimi başladığında, üyeler düzenli bir kutu veya çanta lezzetli, çiftlikten taze sebzeler alırlar.

Bir CSA’nın sizin için doğru olup olmadığını tam olarak nasıl seçeceğiniz.

CSA üyeliğinin avantajları

Daha iyi beslenme. Tipik yaz sepetinde 8 ila 12 farklı sebze ile gökkuşağını yemek daha kolay olamazdı. Amrie’nin ev sahibi olan Amrie Defrates, “Ürünler olgunluğun zirvesinde hasat edildiği ve doğrudan çiftçiden tüketiciye seyahat edildiğinden, beslenme uzmanı olan Amrie Defrates’in yanı sıra Amrie’nin ev sahibi Amrie Defrates’i de belirtiyor.

Tüm bu lezzetli ürünlerin biriki daha var. Araştırma çalışması, bir CSA üyeliği için abone olan kişilerin daha fazla meyve, sebze, daha geniş bir çeşit, daha az ve daha az çıkış yeme ve hatta bir aile olarak daha fazla ev yapımı yemek paylaşmak bildirmektedir.

Kolaylık. Mağazadan mağazadan en iyi ürünleri aramak için koşmak için bir gereksinim yoktur. Her hafta 5 ila 7 kilo sebze almayı bekleyebilirsiniz. Birçok durumda, onları okul, kilise ve hatta çiftliğin kendisi gibi merkezi bir yerde alacaksınız. Bununla birlikte, bazı CSA’lar ek bir ücret karşılığında doğrudan kapınıza sağlayacaktır. Birçok CSA hisseleri sebzelere odaklanırken, birçok çiftlik giderek meyve, süt, yumurta, tavuk, peynir ve bal gibi ekstra seçenekler kullanıyor.

Atıştırmalıkların yanı sıra yemeklerle daha fazla motivasyonun tadını çıkarın. “Bir CSA, yemek repertuarınızı genişletmek ve sizi gıda keşfinde dürtmek için mükemmel bir yöntem olabilir, hatta sizi konfor bölgenizin dışına itebilir,” diyor Leanne Ray, MS, RDN, bir beslenme uzmanı ve sağlıklı iştah sahibi. Kutunuzu açtığınızda, kohlrabi, kereviz, mor karnabahar veya sarımsak scapes gibi daha önce hiç tatmadığınız, görmediğiniz veya daha önce pişirmediğiniz sebzeleri keşfedebilirsiniz. Ray, “Pek çok yeni ürünle mutfakta bir şeyler karıştırmak için harika bir yöntem” diye ekliyor.

Karbon ayak izinizi azaltın. Birçok sebzenin çiftlikten masaya binlerce mil olmasa da yüzlerce kilometre seyahat ettiğini anladınız mı? Bu çok fazla yakıt açabilir. Sonra yapraklı çevre arkadaşlarını torbalamak veya brokoli, mısır ve kereviz sarmak için kullanılan tüm plastikler var. CSA Hauls, karşılaştırma olarak, genellikle geri dönüşüme hazır karton kutulara veya kağıt torbalarda paketlenir.

İçerikler biraz pisse şaşırmayın (sonuçta, bir çiftlikten geliyorlar!). Eve geldiğinizde, onlara hızlı bir durulama sağlamak ve onları kuru patlatmak isteyebilirsiniz. Daha sonra bunları kumaşta saklayın veya birbirine sığdırın. Çanta veya geri dönüştürülebilir hava geçirmez kaplar oluşturun.

CSA’ya katılırken anlamak güzel

Çeşitlilik bazen bir sorun olabilir. Çoğu zaman, domates, havuç, cukes, harika biber ve daha fazlası tadını çıkaracaksınız. Bununla birlikte, zaman zaman, kabak dağlarını ve başka bir şey keşfedeceksiniz. Sorun değil, Ray diyor, onları çoklu görevlendir. “Örneğin, kabakları hem harika hem de lezzetli tariflerde, akşam yemeği için Zoodle yemeği ve kahvaltı için bazı kekler gibi kullanın” diyor. “Bu şekilde, bir şey üzerinde stresli olmayacaksınız.”

Planlama yardımcısı gıda atıklarını azaltır. Bir sebze bir sebze kutusu yapmak ilginç olabilir, ancak onu parlatmak zor olabilir. Neyse ki geçici çözümler var. Birincisi, daha küçük boyutlu bir yarı pay kullanan bir CSA keşfetmektir. Ray, “Ya da bir kutuda çok fazla şey gibi geliyorsa, bir arkadaş veya komşu ile paylaşmayı düşünebilirsiniz” diyor. “Bu yöntem, atık hakkında üzülmeden rutin taze, mevsimsel oluşturmanın faydalarından yararlanacaksınız.”

Bazı yeni tarifler keşfetmeye hazır olun. Bebek Bok Choy ve Daikon turpları lezzetli. Ancak daha önce onlarla pişirmediyseniz, onlarla ne yapacağınızı anlamak zor olabilir. “Hafta için yemek ve atıştırmalıklar üretmek için kutudaki ürünlerin bir listesini yaparak başlayın” diyor. “Ardından, hafta boyunca artan görünür bir yerde listenizde tutun.”

Ön-hazırlama da bir cankurtaran olabilir. “Örneğin, normal akşam yemeği menüsünde bir kızartma kızartması varsa, sebzeleri buzdolabına koymadan önce önceden dilimleyin.”

Sık sık seyahat ederseniz üyeliğinizde çok yönlülüğü tercih edin. Düzenli bir gezginseniz, tüm bunları taze alamayabilirsiniz – veya bitirmek için zamanınız olabilirSebzeler. Bu durumda, Defrates, aboneliğinizi duraklatmanızı sağlayacak bir CSA aramayı önerir. Bu bir seçenek değilse, bazı CSA’lar kullanılmayan kutunuzu mutlu bir şekilde ihtiyacı olan mahalle gruplarına bağışlar.

Amerika Birleşik Devletleri’nde 2.500’den fazla CSA ile sizin için bir tane var. Ancak ilgileniyorsanız, nereden başlayacağınızı anlamayın, bölgesel toplantı bölgenizde bir CSA keşfetmenize yardımcı olabilir.

Bu bilgi akademik işlevler içindir, ancak tıbbi tanı veya tedavinin yerini almaz. Bir sağlık ve sağlıklı yaşam sorunu veya koşulunu teşhis etmek veya tedavi etmek için bu bilgileri kullanmamalısınız. Diyetinizi değiştirmeden, uyku alışkanlıklarınızı değiştirmeden, takviye almadan veya yeni bir fiziksel uygunluk rutini başlatmadan önce her zaman doktorunuzla denetleyin.

Karen Ansel, MS, RDN

Karen Ansel, MS, RD, CDN, beslenme danışmanı, gazeteci ve beslenme, sağlık ve sağlıklı yaşam konusunda uzmanlaşmış yazardır. En güncel kitabı, yaşlanma karşıtı: daha genç, çevrimiçi kalın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *