Atletik terapist Victoria Cleary’nin müvekkilinden alışkanlıklarını değiştirmesi için nasıl ilham aldığını ve sertifikalı bir atletik terapist veya kedi (c) olarak kendini iyileştirdiğini

nasıl keşfedin, sarsıntılardan kurtulan çok sayıda müşteri ile çalışıyorum. Betty diyeceğim hastalarımdan biri ilham kaynağı oldu. Ona yardım ettiğim kadar hayatımı geliştirdi.

Betty 69 yaşında ve yaklaşık bir yıl önce bir düşüşte sarsıntı yaşadı. Tüm hastalarımda olduğu gibi, ona iş/dinlenme oranını iyice izlemesi ve takip etmesi gerektiğini söyledim. Bir sarsıntıdan iyileştikçe, beyin stimülasyonu ve dinlenmeye ve iyileşmeye zaman vermek önemlidir. TV izlemekten bir arkadaşınızla konuşmaya kadar her şey olabilir, ardından 50 dakikalık dinlenme ile başlayabilirsiniz. Oranı, iyileşirken çok daha fazla stimülasyon ve daha kısa dinlenme sürelerine sahip olacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Uykunuzu izlemek de kritik öneme sahiptir.

Betty talimatımı bir sonraki seviyeye taşıdı. Şahsen tanıştığımızda, bir veri bağlayıcısı getirir. Bana aktif bölge dakikalarını, uykusunu ve kalp atış hızı değişkenliği gibi diğer biyometri izlemek için fitbitine nasıl güvendiğini söyledi. Özellikle Fitbit cihazının uykusu hakkında ürettiği verilerin derinliğine hayran kaldım. Sadece ne kadar uyuduğunu izlemekle kalmadı, aynı zamanda derin uyku ve rem periyotlarda ne kadar süre harcadığını bildirebilirdi. Uzun zamandır uyumadı, ancak uyku kalitesi ve restorasyonu için yüksek uyku skorları aldı. Betty’den uykumu ve kendi zihinsel sağlığımı geliştirmek için ilham aldım.

İtiraf etmeliydim ki, dengeli bir iş/dinlenme oranına ve uykunun önemine sahip olmanın değerini vaaz etmeme rağmen, bu şeylerin kendi hayatımda kaymasına izin veriyordum. Ben bekar bir anneyim ve Petawawa, Ontario’daki kendi multidisipliner kliniğimin sahibiyim. Aynı zamanda Kanada’nın Ulusal Güreş Takımı için takım terapistlerinden biriyim. Her zaman atletik oldum, ilkbahar ve yaz aylarında kürek çekiminin tadını çıkardım ve kışın kayak yapıyorum. Hayatım aktif ve meşgul ama çoğu zaman stresli.

Covid’in ilk yılından sonra çok daha endişeli ve daha az sağlıklı hissettim. Pandemi kliniğimi birkaç kez kapanmaya zorladı ve çok fazla personel cirosu vardı. Daha az egzersiz yapıyordum ve normalden çok daha fazla içiyordum. Noel’den sonra, kros kayak pantolonumun da uygun olmadığını ve dinlenme kalp atış hızımın 74 olduğunu keşfettim, bu benim için yüksekti. Başkalarını önemsemekle meşgulken kendi sağlıkınızın kaymasına izin vermek kolaydır.

Geçen yılın Haziran ayında, Betty’nin ayak izlerini takip etmeyi ve genel sağlığımı daha iyi takip etmek için bir fitbit almayı seçtim. Öncelikle farkındalığıma ve uykuma odaklanmak için bir Inspire 2 satın aldım.

Hiç 8 saat uyuyabilecek biri olmadım. Betty benzerdi. Sadece 5 veya 6 saat uyku alacaktı, ancak yüksek restorasyon skorları aldı. Bu yüzden toplam saatler hakkında endişelenmek yerine, daha iyi uyku uygulamaları ve uykumun kalitesi geliştirmeye odaklandım. Betty’nin tavsiyesinin ardından Fitbit’in rehberli meditasyonlarını denedim ve yatmadan önce kalp atış hızımı azaltabileceğimi gördüm. Bu, daha erken uykuya dalmamı sağladı ve uykumun kalitesi ve restorasyon puanlarım önemli ölçüde iyileşti.

Inspire 2’si davranışımı başka şekillerde de eğdi. O aktif bölge dakikalarını saat etmek istedim, bu yüzden yürümek yerine işe koşmaya başladım. Ben de egzersiz yapıyordum ve zaman kazanıyordum. Fitbit platformu, en çok etkiye sahip olanı görmek için uygulamalarınızı denemenin çeşitli yollarını sunar. Deney olarak ortağımla kuru bir Şubat ayı yapmayı seçtim. Uyku skorumda ve kalp atış hızı değişkenliğimde derhal bir iyileşme keşfettim. Bu tür net geri bildirimler olumlu değişikliklere bağlı kalmanıza yardımcı olur.

Betty ve diğer sarsıntı müşterilerimin iyileşirken yapmaları gereken seçimler genellikle hayatlarını değiştirir. Saatlik olarak, kendilerine “Sınırlı dikkatimi ve zihinsel enerjimi nasıl harcamak istiyorum?” Diye sormak zorundalar. “Beni boşaltan ya da beni aydınlatan şeyleri mi yapıyorum?” Bu ilham verici buluyorum. Betty, kendinize bu temel soruları sormak için bir sarsıntı olması gerekmediğini hatırlattı.

Şimdi zihinsel ve fiziksel sağlığımda açık bir gelişme ile çok daha kasıtlı bir hayat sürüyorum. Dinlenme kalp atış hızım düşük 60’lara geri döndü. Kayak pantolonum tekrar uyuyor, ama yakında dolaba gidecekler. Kar ve buz Ottawa Nehri üzerinde eriyor ve kürek tahtasına geri dönme zamanı.

Ethan Watters’a söylediği gibi

Bu bilgiler sadece eğitim amaçlıdır ve tıbbi tanı veya tedavinin yerini almaz. Bir sağlık problemini veya durumu teşhis etmek veya tedavi etmek için bu bilgileri kullanmamalısınız. Diyetinizi değiştirmeden, uyku alışkanlıklarınızı değiştirmeden, takviyeleri almadan veya yeni bir fitness rutini başlatmadan önce her zaman doktorunuza danışın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *