Aspirin kanser ölümü riskini yüzde 35’e kadar azaltabilir

Aspirin kanser ölümü riskini yüzde 35’e kadar azaltabilir
Deborah Huso tarafından

Londra’dan yeni bir araştırmaya göre, günde bir aspirin kanseri uzak tutabilir. Londra Hijyen ve Tropikal Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar, yakın zamanda aspirin kullanarak kalp krizi riskini azaltmaya odaklanan araştırmalar yürüttü ve günlük düşük bir aspirin (75 mg) dozunun birkaç yaygın kanser oluşumunu azaltabileceğini keşfettiler.

Profesör Peter Rothwell tarafından Oxford Üniversitesi’nde yapılan çalışma, dört yıl veya daha uzun süren bir deneme tedavi programı ile günlük aspirin kullanımının birçok randomize çalışmasından bireysel hasta verilerini kullandı. Çalışma aynı zamanda kanserden öldüğüne inanılan bu deneme katılımcılarının ölüm sertifikalarını incelemiştir.

LSHTM’nin bulaşıcı olmayan hastalık epidemiyolojisi bölümünde emekli bir epidemiyoloji profesörü olan Profesör Tom Meade tarafından yapılan bir başka çalışma, erkeklerde iskemik kalp hastalığının önlenmesi olarak düşük doz aspirin etkilerini inceledi.

Amerikan Kanser Derneği Ulusal Ofisi Baş Müdür Yardımcısı Dr. J. Leonard Lichtenfeld, “Genel olarak, günlük aspirin alan hastalarda kanserden ölüm riskinin yüzde 21 azaldığını buldular. AOL Health Salı günü söyledi.

Bilim adamları ayrıca 20 yıllık takibi olan kanser hastaları için kayıtları incelediler ve aspirin grubunun toplam yüzde 20 daha az kanser ölümü olduğunu buldular. Ayrıca gastrointestinal kanserlerden yüzde 35 daha az ölüm vardı; Bununla birlikte, lenfoma veya lösemi gibi kan kanserlerinde azalma yoktu.

Özofagus ve pankreas kanserlerinden ölümlerde azalmalar beş yıl sonra görülürken, mide ve kolorektal kanserden ölümlerde azalma 10 yıllık aspirin kullanımına kadar gösterilmedi. Araştırmalar ayrıca kanserden ölme riskinin 65 yaş ve üstü yüzde 7,08 azaldığını bildirdi.

Bu, hepimizin aspirin almaya başlamamız gerektiği anlamına mı geliyor?

Şart değil. Aslında, Ohio State Üniversitesi Kapsamlı Kanser Merkezi’nden bir araştırmacı olan Dr. Randall Harris’e göre, hastalar haftada sadece birkaç tablet aspirin alırken sonuçlar gördü.

“Bu ilaçlarla daha fazlası daha iyi değil,” dedi Harris AOL Health. “Yan etkileri var.” Aşırı dozda aspirin GI tahriş, kanama ve ülserlere ve beyinde kanamaya neden olabilir. ”

Ancak Harris, olasılıklar için hala heyecanlı. Vücudumuzda, vücutta iltihaplanmayı başlatan enzimi kodlayan bir gen olan COX-2 adlı bir enzime sahip olduğumuzu belirtiyor. Harris, “Enflamasyon yokluğunda gen kapalı” diye açıklıyor. “Gen enflamatuar faktörler tarafından tetiklenir. COX-2 geni, birçok kanser formunda aşırı ifade edilir. Aspirin gibi steroid olmayan, antienflamatuar ilaçların kanser riskini azalttığı bulunmuştur. ”

Ancak bu, doktorların genel nüfusun günde bir aspirin patlamaya başladığını savunduğu anlamına gelmez. Lichtenfeld, günlük aspirin rejimine başlamadan önce hastalara doktorlarıyla konuşmalarını tavsiye ederek, “Bunun herkesin aspirin almaya başlaması için bir tavsiyeye dönüşebileceğini düşünmüyorum.
__________________

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *