The best Cone of shame alternatives for Dogs

My lil or I guess I must say not so little golden Retriever, Diego got fixed last week. and before the surgery I did some research on alternatives to the ‘cone of shame’. In the past I’ve used the soft collar for my old pet dog and it worked well. So I was going to get that one but then I saw two new options that seem even better. Or at least these other options seemed cuter and that was enough to get me to get ‘em! and now I’m sharing how the two cone of shame alternatives we used worked…

Diego got fixed on Friday and I got him a Suitical to help stop him from licking his wound. The suitical is a body suit for dogs or cats indicated to keep them from licking the areas the suit covers. They also come in long sleeve but I thought that’d be too hot (he’s already covered in fur!).

I got the Suitical and put it on him to make sure it fit. It was a tiny bit big but I think if it was too small and tight on his body he would be a lot more bothered by it.

Then, I thought that might not be enough to stop him so I also bought a cute cone / collar that looks like a lion’s mane.

I got both of them on Amazon here…

Suitical recovery suit for Dogs – Black – size X-Large (*I got the large for Diego not XL)

Alfie Pet – Noah recovery Collar (for Dogs and Cats) – Pattern: Lion, Size: XXL

Note: Diego is 7 months old. He’s a golden retriever puppy and weighs 68.5 pounds (read: he’s relatively big for his age and has a lot of energy). 

I work from home and he had a lot of supervision the first few days after his surgery.

He was neutered so the area I was trying to stop him from licking was his private area (I’m trying not to use the right terms for this as lots of read this at work and have restrictions on the type of web sites they can access. using the medical terminology might flag RER – I know this because it’s happened before.)

The wound area didn’t seem to hurt, itch or bug him a lot. He wasn’t really trying to get at it. but I think if it was easily easily accessible he would have licked at it just because that’s just dogs do.

If it did hurt, itch or bother him… I think this would have presented a problem that would require a lot more supervision or stronger deterrents. but he was a-okay with these tools. 

Here are my thoughts on the pet dog collar alternatives.

1. Suitical recovery suit for Dogs – in Black / size large for Diego

The Suitical is a bodysuit style one piece for dogs or cats with a  turtle neck top and snaps on the bottom. They also have long sleeved ones. I was terrified he was going to try and take it off but he was fine with it. I think it helped that I put it on the night he got home from the surgery so he was still a little out of it and just figured this was part of the deal.

Without the collar he can sneak in through the leg area and get to his private parts (where the sutures are). I think a smaller size would have been a tighter and made that a lot more tough but I was terrified that if it was tight he’d be a lot more bothered by the suit and try to take it off. He hasn’t seemed to mind it in any way because it’s not really binding him anywhere.

Even though he can get to the surgery area – it’s not 100% easily accessible and open with the suit. So it’s a good barrier.  I take the cone/collar off when we take a walk or when he’s going to eat. If I don’t put it ideal back on he’s not right away trying to lick himself. and when he does try to get at it – I have some time to realize that and get the cone.

So the Suitical is a deterrent / speed bump to him getting to his wound. but if he had time to work on it – I think he’d push it to the side and be able to lick himself.

2. Noah recovery Collar – in brown size XXL for Diego

The collar alternative is a soft collar with a velcro closure. I measured him per the instructions and got the XXL. Again- note his size Diego is a 7 month old golden Retriever and weighs about 68 pounds. It barely fits his neck. So if your pet dog is bigger than that or has a pretty thick neck this collar alternative won’t work.

It seems 100% a lot more comfortable than the plastic cone of shame from the vet. I think the cone from the vet is a lot broader than it has to be. It’s hard plastic, the diameter is large and the pet dog isn’t used to wearing it so he knocks into everything – which seems like it’d cause pain or potential sores on their neck. [I think if the collars were only as deep as the dogs snout it would help.]

When he got back from the procedure he just wanted to sleep and I think sleeping with the soft cone would be a lot a lot more comfortable. (I can’t ask him his opinion but I’m fairly confident on this.)

The collar also bends backwards so I did that a few times when he was eating or drinking randomly.

And considering that it’s lighter and softer – if he did knock into something there wasn’t hard plastic digging into his neck.

The soft collar is large enough to deter hVücudunu yalamaktanım ama yine de bacaklarına gidebilir, bu da Diego’nun durumu için iyi. Evcil hayvanınızın uzuvlarını yalamasını engellemeye çalışıyorsanız – bu muhtemelen işe yaramaz.

Ona girip birkaç kez yumuşak yaka çiğnedi. Ve biraz buruştu ve birkaç kez yarasına yaklaşabiliyor gibiydi.

Sanırım saatlerce yalnız kalır ve sıkılırsa ya da yara acı çekiyorsa ya da kaşınıyorsa … onun üzerinde çalışıp ona ulaşabilirdi. Temel olarak, işe yaradı! Ama evden çalışıyorum, bu yüzden ameliyattan sonraki günlerden sonraki günlerin etrafındaydım ve yaraya gitmeye çalışıyor gibi görünüyorsa durmayı hak ederdim. Bu yüzden gerçekten çalışmak için hiç zamanım olmadı. Bence yalnız kalan bir evcil köpeğin yapabileceğini düşünüyorum.

3. Sabit koni yakası üzerindeki uygun ve yumuşak yaka kombinasyonundan gerçekten çok memnunum. Diego için çalıştı! Ama her ikisinin de büyük bir evcil köpek (veya bir ton enerjili) yaralarına ulaşmasını durdurmak için yeterli olacağını düşünmüyorum. Bunların her ikisi de birlikte kullanıldılar ve ihtiyaçlarımız için yeterince iyiydi ve onları sık denetim ile birlikte tavsiye ederim – özellikle evcil hayvanınızın ne yapabileceğini görmek için ilk başta.

Bunları kullandığınızı veya eklemek için başka fikir ve fikirleriniz varsa bana bildirin!

Amazon’da evcil köpek favorilerimi buradan satın alın

Beni burada Instagram’da takip edebilirsiniz – @RuneatrePeat

Ve Diego’yu buradan takip edebilirsiniz – @Diegorvera

Soru: Bana ne tür bir evcil hayvanınız olduğunu söyle!

Hatırlatma: Ben bir veteriner veya zoolog veya paleontolog değilim. Ben sadece blog ve köpeği olan bir kızım. Evcil hayvanınız için en iyi olanı bilmek için veterinerinize danışın.

Mevcut koşu ve funning için Instagram’da @Runeatrepeat’i takip edin! Teşekkürler!!

Bana çalışma kitabını gönder

51SAVE

Paylaşmak önemsemektir!

51

Toplu iğne

Paylaşmak

Cıvıldamak

Paylaşmak

Posta

Paylaşmak

Bunları tercih etmeye devam edin:

Evcil köpeğimin yavrularınızla yürümek veya koşmak için sahip olması gerekiyor

Evcil köpeğimin yavrularınızla yürümek veya koşmak için sahip olması gerekiyor

Evcil köpeğin yürüyüşe ihtiyacı var. Evcil köpeğinizle koşmak için dişli fikirlerimi istedin – işte en sevdiğim tasmaların bir listesi, col

Kedime Vegas’a son aşk mektubu…

Kedime Vegas’a son aşk mektubu…

Vegas adlı kedim için veda etmek. En sevdiğim turuncu kedi, stajyer, oda arkadaşı ve frie oynadığı resimler ve blog makaleleri

Bu hafta en iyi maskara, kuru şampuan ve diğer sorular

Bu hafta en iyi maskara, kuru şampuan ve diğer sorular

Uzun kalın kirpikler için en iyi maskara. Koşucular için en iyi kuru şampuan. Instagram hikayesinden yeni sorular ve cevaplar

Golden Retriever ilacını almayacak

Golden Retriever ilacını almayacak

Golden Retriever haplarını yemeyecek. İlacını bir sosisli sandviç, tavuk içine koymaya çalıştı ve biliyordu! O yemeyecek bile

Golden Retriever Cerrahi Güncellemesi

Golden Retriever Cerrahi Güncellemesi

Diego (Golden Retriever) bir kitleyi çıkarmak için ameliyat geçirdi. İşte prosedür ve sağlık durumu hakkında bir güncelleme

Ben koronavirüs aldı

Ben koronavirüs aldı

Covid19 alan biriyle yaşamak – ne oldu? Covid19 test sonuçlarım. sahip olmaya dair samimi duygularile

⚡ Shareaholic tarafından

.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *